5 heronjtë e veprës përfaqësuese në Bienalen e Venecias

21:45 | 30/03/201921:450

Ministria e Kulturës prezantoi zyrtarisht artistin Driant Zeneli, i cili përfaqëson Shqipërine në edicionin e 58 të Bienales së Venecias. Artisti sëbashku me kuratoren e pavionit shqiptare, Alicia Knock, zbuluan disa detaje të veprës përfaqësuese:  “Ndoshta kozmos nuk është aq i jashtëzakonshëm”.   

Artisti bashkëkohor Driant Zeneli, i cili e zhvillon jetën artistike mes Shqipërisë dhe Italisë, do të na përfaqësojë në Edicionin e 58 të Bienales së artit në Venecia. Pavioni shqiptar është pagëzuar me titullin “Ndoshta kozmos nuk është aq i jashtëzakonshëm” nën kurimin e Alicia Knock. Artisti prezantoi 5 heronjtë bashkëkohor që udhëtojnë në kozmos sëbashku me të.

Ministrja e Kulturës Elva Margariti, u shpreh shpresë plotë me përfaqësimin e Driant Zenelit, i cili është pjesë e skenave më të rëndësishme të artit në botë. Kuratorja Alisia Knock e vë theksin tek pikat e takimit të pavionit shqiptar me titullin e bienales që është “May you live in interesting times”.

Eventi më i rëndësishëm i artit bashkëkohor në botë Bienalja e Venecias  mbahet më 11 Maj deri 24 Nëntor./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono