480 mijë nxënës nisin vitin e ri shkollor

16:03 | 17/09/2018

480 mijë nxënës të arsimit parauniversitar në vend nisën sot vitin e ri shkollor. Klasat dhe laboratorët hapën dyert për një tjeter vit sfidash e betejash në rrugën e dijes. Më të emocionuarit në këtë ditë ishin sigurisht vogëlushët e klasave të para.

Ata që u nisën në këmbë duket se mbërritën më shpejt. Automjeteve iu desh të prisnin gjatë në radhë.

Kështu nisi e hëna e 17 shtatorit në Tiranë.

Shkollat 9-vjeçare dhe të mesme kanë hapur dyert për nxënësit dhe mësuesit, ndërsa shumë prindër zgjodhën t’i shoqëronin vetë fëmijët në ditën e parë të këtij viti shkollor.

Kjo solli trafik të rënduar në shumë rrugë të kryeqytetit. Të lehtësonte lëvizjen e automjeteve e pati të vështire edhe policia.

Beteja në rrugën e dijes nisi për 480 mijë nxënës të sistemit parauniversitar, por emocionet më të forta i kishin nxënësit e klasës së parë.

32 mijë fëmijë u ulën për herë të parë në bankat e shkolles këtë vit. Këta bashkë me nxënësit deri në klasë të katërt e ata që i përkasin kategorive të veçanta sociale deri në klasë të nëntë ndryshe nga vitet e shkuara janë pajisur me tekste falas, por shumë prej tyre njësoj si dhe më parë mësimin do të vijojnë ta ndjekin në dy turne./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono