48 skuadra në Botëror, FIFA hedh poshtë mundësinë

23:59 | 23/05/2019

Kreu i FIFA-s, Gianni Infantino hodhi poshtë mundësinë që Botërori i vitit 2022 në Katar të zhvillohet me 48 skuadra. FIFA ka dalë me një komunikate ku ka qartësua se Botërori i ardhshëm do të zhvillohet me 32 ekipe ndërkohë që ndryshime do të këtë në Botërorin e vitit 2026

Kishte një opsion për një Botëror më të zgjeruar, por jo: FIFA nuk ndryshon edhe për Botërorin në Katar në vitin 2022: Do të luhet me 32 skuadra!

Varianti për ta zgjeruar këtë event madhështor me 48 skuadra nga 32 që janë aktualisht nuk ka marrë aprovimin përfundimtar nga institucioni më i lartë i futbollit botëror dhe është vendosur që edhe në Katar 2022 numri i ekipeve pjesëmarrëse të jetë sërish 32. Zyratarisht vetë institucioni i futbollit botëror FIFA ka dalë me një komunikatë ku ka zyrtarizuar këtë vendim, ndërkohë është konfirmuar se edhe turneu do të zhvillohet vetëm në shtetin e Katarit dhe askund tjetër në Lindjen e Mesme, siç ishte hamendësuar. Presidenti i FIFA-s Gianni Infantino kishte ndërmend të rriste numrin e kombeve pjesëmarrëse me 50%. Megjithatë, nga ana tjetër vetë kreu i FIFA-s pranoi se, për shkak të kohës së kufizuar, zgjerimi i kompeticionit në një kohë kaq të shkurtër do të ishte shumë i vështirë për t’u arrirë. Gjithsesi, siç është vendosur më parë, numri i ekipeve do të rritet në 48 duke filluar nga viti 2026 që do të luhen në Shtetet e Bashkuara, Meksikë dhe Kanada. Dhe aty do të ishte një mundësi kualifikimi edhe për shtetet e tjera./ABC News Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono