40 milionë dollarë për studentët, miliarderi u paguan kreditë (Video)

14:30 | 21/05/201914:300

Një miliarder afro-amerikan, Robert Smith, pagoi kreditë e të gjithë studentëve në universitetin amerikan të Atlantës, në vlerën e 40 milionë dollarëve.

Një dhuratë e shtrenjtë dhe e papritur për studentët afro amerikanë të kolegjit “Morehouse” të Atlantës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Robert Smith, sipërmarrësi me ngjyrë më i pasur në botë, gjatë përshëndetjes së tij për të sapodiplomuarit deklaroi se do të paguajë borxhet e të gjithë studentëve të regjistruar në institut. Shifra e dhurimit është 40 milionë dollar dhe do u lejojë të rinjve të programojnë të ardhmen pa paguar këste.

“Në emër të tetë gjeneratave të familjes sime që kanë jetuar në këtë vend, do i hedh pak benzinë autobusit tuaj”.

Deklarata e miliarderit dhe filantropit, ka lënë pa fjalë studentët, të cilët e kanë mirëpritur ofertën me duartrokitje të forta. Kolegji deklaroi se kjo është shifra më e madhe e dhuruar në histori për studentët. Këta të fundit falë bujarisë së sipërmarrësit arritën të blejnë dhe 1.5 milionë dollar pajisje për mësimdhënien.

Nuk është hera e parë që Robert Smith bëhet i famshëm për bamirësitë e tij. Ai menaxhon “Vista Equity Partners”, një fond investimesh aktiv në sektorin e teknologjisë dhe softuer dhe ka një pasuri prej 45 miliardë dollarësh.

Që nga fillimet e aktivitetit të tij sipërmarrës ai gjithnjë ka mbrojtur popullsinë afro-amerikane edhe familjet në vështirësi financiare. Shpesh ka financuar aktivitete kulturore dhe projekte që lidhen me arsimin. Ndër të tjera moto-ja e tij flet qartë: “Jam këtu për të dëshmuar se ti vlen”.

Shpenzimet e mëdha universitare kanë marrë përmasat e një emergjence kombëtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Për të siguruar një arsimim të mirë, studentët shpesh janë të detyruar të kërkojnë kredi në një afat kohor prej 10-20 deri në 30 vjet, duke u detyruar të paguajnë dhe vite të tëra pas përfundimit të studimeve.

Bëhet fjalë për një presion ekonomik të tillë, që sipas të dhënave të fundit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, një student me kredi nuk arrin të mbulojë shpenzimet pas diplomimit, shpesh duke u detyruar të heqë dorë nga krijimi i familjes apo blerja e një shtëpie.

Sistemi i kredive  të kësaj natyrë hyri më pas në krizë me reduktimin e ofertave të punës, duke sjellë që shumë studentë të mos regjistrohen fare në universitet. Një perspektivë e papranueshme për Smith, i cili deklaroi se vendi ku jeton nuk duhet të përcaktojë mënyrën se si je edukuar.

Dhe shkolla nuk dihet të përcaktojë mënyrën e studimit. Sipas tij mundësia për arsimim duhet të vendoset vetëm nga intelekti i personit, kuraja dhe vendosmëria për të tejkaluar pritshmëritë./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono