40 mijë “Sardele” kundër populizmit, reagon Salvini: Duan të krijojnë një parti

12:27 | 20/01/202012:270

Një javë larg zgjedhjeve rajonale në Itali, në Bolonjë është protestuar kundër populizmit dhe sovranizmit në atë që tashmë njihet si lëvizja e sardeleve.

Me parullën “Mirë se u kthyet në det të hapur”, sardelet në Itali kanë mbushur sërish sheshin 8 gusht në Bolonjë, aty ku nisi gjithçka në 14 nëntor të vitit të kaluar, për të kundërshtuar populizmin dhe sovranizmin. Nëse atë ditë pjesëmarrësit ishin 6 mijë, këtë herë, vetëm një javë larg zgjedhjeve rajonale, sipas organizatorëve ishin të pranishëm rreth 40 mijë persona.

Pjesa më e madhe vinin nga Emilia Romania, por jo vetëm. Lombardia, Veneto dhe Pulia. Mes koncerteve dhe fjalimeve nga skena, manifestimi i cilësuar si një kthesë për vendin nga lideri Matia Santori, zgjati gjashtë orë.

Ndërkohë Mateo Salvini, i konsideruar si peshkaqen nga protestuesit, ndodhej në Emilia Ronamia në mbështetje të kandidates së Legës. Ai u shpreh se sardelet duan të krijojnë një parti dhe të anulojnë dekretet e sigurisë. Ai është i sigurt se të dielën e ardhshme partia e tij do të shënojë fitoren e radhës, që do të ishte historike pasi zona deri pak kohë më parë konsiderohej si një bastion i së majtës./abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono