30 vjet heqje lirie për Xhevdet Mehmetin

16:53 | 15/03/2019

30 vjet heqje lirie është dënimi për shqiptarin Xhevdet Mehmeti, 57-vjeçarin i cili një vit më parë vrau me thikë bashkëshorten e tij Elca Tereziu, 52-vjeçe.

Dënimi u dha nga Gjykata e Piacenza-s, në përfundim të një procesi me gjykim të shkurtuar, që parashikon uljen e dënimit me një të tretën. Prokuroria kishte kërkuar burgim të përjetshëm për shqiptarin, që u konvertua në 30 vjet burg.

Mehmeti, i cili mbrohej nga avokati Angelo Rovegno, u lirua nga akuza e keqtrajtimit në familje.

Ngjarja e rëndë ndodhi më 27 Maj të 2018-s, në shtëpinë e çiftit shqiptar në rrugën Dante të Piacenza-s, në kulmin e një zënke mes dy bashkëshortëve.

Ai që e gjeti të ëmën dhe që dha alarmin ishte një prej dy fëmijëve, ndërkohë që 57-vjeçari u arratis, përpara se të shkonte dhe të vetëdorëzohej tek karabinierët.

Sipas mediave italiane, dy djemve iu dha një kompensim prej 250 mijë eurosh./tvklan.al


<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mNL6MENmzxE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono