3 vjet nga votimi i reformës, Ruçi: E panegociueshme! Xhafaj: Po përplasen dy botë

14:40 | 22/07/201914:400

U bënë 3 vjet nga miratimi i reformës në drejtësi, por institucionet e reja ende nuk janë funksionale. Kreu i Kuvendit thotë se zbatimi i saj është i panegociueshëm, ndërsa ai që drejtoi reformën, Fatmir Xhafaj thotë se ata që e sulmojnë e kanë prej frikës, teksa beson se shpejt, gjithçka do jetë në vendin e vetë.

Mëngjesi i kësaj të hëne shënon 3 vjet nga miratimi konsensual i ndryshimeve kushtetuese të reformës në drejtësi.

Por kjo natë që bashkoi çdo karton të parlamentit në vitin 2016, sot e gjen ekstremisht të ndarë klasën politike, kur vlerësojnë ecurinë e reformës.

Njeriu që e udhëhoqi Komisionin e Posaçëm, Fatmir Xhafaj, thotë se ata që e sulmojnë reformën, e kanë nga frika e ndëshkimit.

Ish-ministri i Brendshëm, e ka një mesazh për të gjithë drejtuesit e institucioneve të reja të drejtësisë.

I vetëdijshëm për vonesat në krijimin e organeve, Xhafaj shprehet optimist.

Kreu i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, thotë se brenda gushtit do t;i propozojë parlamentit dhe presidentit kandidatë për Gjykatën Kushtetuese./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono