3 komplote terroriste, Shqipëria shpall “non grata” dy zyrtarë iranianë

08:52 | 20/12/201808:520

Dy zyrtarë të lartë iranianë, njëri prej të cilëve ambasador, u shpallën si persona të padëshiruar në vendin tonë. Shkak janë bërë dyshimet se ata fshihen pas tre komploteve terroriste që janë parandaluar në vendin tonë. Ky qëndrim i qeverisë shqiptare u përshëndet nga presidenti amerikan Trump, sekretari amerikan i shtetit Pompeo e zyrtarë të tjerë të lartë. 

Qeveria shqiptare ka shpallur si persona të padeshiruar dy diplomatë të Republikës Islamike të Iranit të akredituar në Tiranë. Vendimi u bë i ditur nga zëdhënësja e Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, vendim i cili bazohet në dyshimet se dy diplomatët iranianë janë të përfshirë në aktivitete që cënojnë sigurinë në vend. “Vendimi për shpalljen e diplomatëve iranianë si të padëshiruar është marrë në konsultim me vendet aleate, për shkak të aktivitetit të tyre në Shqipëri në kundërshtim me statusin e tyre diplomatik”, thuhet ne reagimin e zëdhënëses së ministrisë. Ky vendim i marrë nga Shqipëria u vlerësua nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald trump, i cili përgëzoi Qeverinë e Shqipërisë për arsye se ndërmori veprime kundër regjimit Iranian për komplotin e tij terrorist në tokën shqiptare, duke kërcënuar sigurinë evropiane. Sipas Trump qeveria e Shqipërisë ka treguar udhëheqësi të vërtetë në përpjekjet e përbashkëta për t’i dërguar një mesazh të qartë Iranit se kryerja e veprimeve terroriste në Evropë, apo kudo tjetër, është e papranueshme dhe nuk do të tolerohet. Presidenti Trump garanton se SHBA do të qëndrojë krah për krah me Shqipërinë, si aleat në NATO dhe partner strategjik.”

Në letren e presidentit Trump shkruhet:
“I dashur Z. Kryeministër: Faleminderit për përpjekjet tuaja të palëkundura duke iu kundërvënë Iranit dhe duke iu kundërpërgjigjur veprimeve e përpjekjeve të tij destabilizuese për t’u mbyllur gojën disidentëve anembanë globit. Udhëheqësia e treguar nga ju me dëbimin e Ambasadorit të Iranit nga vendi juaj është shembull i përpjekjeve tona të përbashkëta për t’i treguar qeverisë iraniane se veprimet e saj terroriste në Evropë dhe përreth botës do të kenë pasoja të rënda. Shqipëria ka qenë gjithmonë një mike e madhe e Shteteve të Bashkura dhe unë mirëpres rritjen e partneritetit tonë, ndërsa ballafaqohemi me çështjet e shumta të rëndësishme që të dy vendet tona hasin. Sinqerisht, Donald Trump”.

Ky vendim i marrë nga Shqipëria u vlerësua edhe nga Këshilltari i presidentit Trump për sigurinë kombëtare, Xhon Bolton. “Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama sapo dëboi nga Tirana ambasadorin iranian, duke u dhënë një sinjal të qartë liderëve të Iranit se mbështetja e tyre për terrorizmin nuk do të tolerohet”, ka thënë Bolton në profilin e tij në Twitter. Zyrtari i lartë i administratës amerikane ka shprehur mbështetjen e tij për kryeministrin Rama dhe popullin shqiptar, që, siç thotë ai, kanë vendosur t’i bëjnë ballë sjelljes agresive të regjimit iranian në Europë e më gjerë. Një reagim ka ardhur edhe nga sekretari amerikan i Shtetit, Majk Pompeo, i cili vlerëson se diplomatët e dëbuar ishin agjentë që kishin planifikuar sulme terroriste në Shqipëri. “Vetëm këtë vit shtetet europiane kanë shmangur tre sulme terroriste. Bota duhet të qëndrojë e bashkuar për të sanksionuar regjimin iranian deri në ndryshimin e sjelljes së tij destruktive”, ka deklaruar Pompeo./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono