28 ambasadorët e përhershëm të BE-së diskutojë zgjerimin/ Çfarë pritet për Shqipërinë?

19:26 | 09/10/201919:260

28 ambasadorët e përhershëm të BE-së po flasin në këto momente për çështjen e zgjerimit. Në një lidhje me skype nga Brukseli në orën 19:00, gazetarja e ABC News Erisa Zykaj tha se në këto momente ambasadorët po flasin për axhendën e zgjerimit dhe qëndrimin e Francës dhe Hollandës. Sipas diskutimeve që u bënë dje ministri i jashtëm holandez, Blok konsideron se Shqipëria nuk është gati për hapjen negociatave.

“Steve Blok ka lajmëruar edhe vendet e tjera se është e parakohshme që të hapen negociatat, se Shqipëria nuk ka dhënë rezultate të prekshme në luftën kundër krimit të organizuar, korrupsionit dhe forcimin e shtetit ligjor. Tashmë ka një mundësi reale për të ndarë vendimmarrjen për Maqedoninë e veriut dhe Shqipërinë.

Hollanda tashmë e ka bllokuar procesin. Hollanda e bën shumë të vështirë procesin, sepse me këtë JO, Kryeministri i Holandës e ka shumë të vështirë që në samitin e 18 tetorit t’u thotë të tjerëve që unë do bashkohem me ju.

Franca bëhet fjalë për një PO të kushtëzuar për një skenar më të mirë vitin e ardhshëm, jo këtë vit. Burimet franceze janë të shqetësuar për numrin e lartë të azilkërkuesve. Franca ka shpalosur një qëndrim të qartë për një PO të kushtëzuar”.

Deri më tani Shqipëria ka një PO me kushte nga Bundestagu Gjerman për çeljen e negociatave, një JO nga Hollanda dhe një PO të kushtëzuar nga Franca./abcnews.al

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono