21 shqiptarë “pushtojnë” anijen

08:51 | 26/09/201908:510

21 shqiptarë u kapën nga autoritetet pasi tentuan të futeshin në Britani të fshehur në një anije. Mediat shkruajnë se stafi, i cili mendohet se përbëhet nga 10 marinarë, filloi të bënte thirrje në radio pasi zbuluan se ishin “pushtuar” nga disa persona në anijen e quajtur “Rotra Mare”.

Mësohet se gjithsej kishin tentuar të emigronin 21 shqiptarë, 19 të rritur dhe 2 fëmijë. Ata ishin fshehur tek turbinat e mullinjve të erës, gjatë kohës që po ngarkoheshin në Bilbao të Spanjës.

“Duket e çmendur, por ata ishin fshehur tek turbinat prej ditësh. Askush nuk mendoi të kontrollonte tek ngarkesa në Bilbao, por me kalimin e kohës, emigrantët u shfaqën, në një kohë që anija ishte pranë Britanisë. Mendoj se ishin shumë të lodhur dhe të uritur”, tha një burim për “The Sun”.

“Rotra Mare” u ankorua të martën në Great Yarmouth, ndërsa shqiptarët u shoqëruan nga Zyra e Emigracionit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono