2 javë ushqim për gjënë e gjallë në zonat e përmbytura

15:19 | 24/03/201815:190

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka alokuar një fond prej 20 milionë lekësh për të siguruar bazën ushqimore për gjënë e gjallë në zonat e përmbytura në Shkodër. Fondi do t’i kalojë Shtabit te Emergjencave Civile, i cili do t’ju shkojë në ndihmë fermerëve të kësaj zone.

2 javë ushqim për gjënë e gjallë në zonat e përmbytura në Qarkun e Shkodrës. Konkretisht 400 ton koncentrat ose bar i thatë. Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka alokuar 20 milionë lekë për t’ju ardhur në ndihmë fermerëve në vështiësi. Fond ky që do t’i kalojë Shtabit të Emergjencave Civile.

“Me anë të këtij fondi, garantohet ushqimi për rreth 4100 gjedhe, 8000 të imta dhe 1300 derra. Kjo sasi, i shtohet bazës ushqimore të siguruar deri tani dhe është shpërndarë tek fermerët nga Shtabi i Emergjencave”.

Ndërkohë zëvendëskryeministrja Mesi ishte në Njësinë Administrative Dajç, ku shpërndau mbi 2800 bidona ujë të pijshëm dhe 50 pako ushqime për familjet në këtë zone. Një kontribut ky i komunitetit të biznesit që iu përgjigjen thirrjes së zëvendëskryeministres./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono