150 vite histori arti pamor përmblidhen në një vepër nga Ermir Hoxha

16:28 | 12/06/201916:280

Studiuesi i artit shqiptar Ermir Hoxha, pas 10 vitesh punë kërkimore realizon historinë e artit shqiptar e para-pas viteve ‘90-të. Hoxha në një intervistë për ABC News jep detaje rreth autorëve dhe 5 periudhave të ndara prej tij nga viti 1858-  2000.

Pas 10 vitesh studiuesi dhe pedagogu i Historisë së Artit Shqiptar Ermir Hoxha ia del që të përmbledhë në një botim historinë e artit pamor shqiptar në 150 vite.

Në ballin e stampuar qëndron portreti melankolik i realizuar nga Vangjush Mio, arsyet e kësaj përzgjedhje janë këto.

Studiuesi e ka ndarë në 5 periudha për orientim, por duke mos vendosur kufij të prerë, pasi ata interferojnë tek njëri – tjetri, marrin dhe japin.

Pjesa e dytë i dedikohet industrializimit, ku fillesat e shtetit shqiptar deri pas luftës së dytë botërore. ku dominojnë imazhet orientale dhe shqiptarët e veshur alla frënga .

Periudha e tretë është ajo e ideologjisë komuniste, ku artistët duhet të krijojnë në bazë të steriotipeve, në shërbim të sistemit. Në këtë fazë artistët të cilët vijnë nga shkollat e Perëndimit u duhet t’i shërbejnë ideologjisë së kohës.

Periudha e 4  vitete 1985-1990 “Pranverë në art”.

Dhe përmbyllet me periudhën 1990-2000 “Në kërkim të kohës së humbur“ huazuar nga vepra e Marsel Prust ku shfaqen edhe instalacionet e para dhe piktura e çliruar,  shpjegon Hoxha.

Ermir Hoxha me këtë vepër bën një ftesë të hapur për dialog në artet pamore.

Kjo histori arti e para pas viteve ‘90 , përmbyllet me një cikël fotografish të artistëve shqiptarë të cilët në vitin 2000 bëhen pjesë e arenës ndërkombëtare me pjesëmarrjen e tyre të parë në bienalen e Venecias./ABC news Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono