150 milionë USD TVSH e parimbursuar

18:51 | 07/05/2019

Borxhi që administrata tatimore ka ndaj bizneseve për rimbursimin e tatimit mbi vlerën e shtuar ka arritur shifrën 150 milionë dollarë. Një ditë më parë edhe Fondi Monetar Ndërkombëtar i kërkoi qeverisë që të shlyejë sa më parë këto detyrime, pasi ka vendosur në vështirësi ecurinë e bizneseve në vend. Drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve sqaron se pjesa më e madhe e detyrimit që kanë tatimet, 100 milionë dollarë, është ndaj tre kompanive të mëdha: TAP, Ayen dhe Bankers, me të cilat borxhi është skeduluar dhe do të shlyhet me këste.

Për pjesën tjetër të kompanive, kreu i tatimeve thotë se pagesat për detyrimet e tyre do të mbyllen brenda 6 muajve të parë të vitit, ku prioritet do të kenë firmat eksportuese, të cilat janë vendosur në vështirësi edhe nga rënia e euros në tregun vendas vitet e fundit.

Për periudhën Janar-Prill, tatimet shtuan me 12 milionë dollarë fondin e rimbursimit të TVSH-së ndërsa planifikohet që gjatë muajve në vijim të jepet 100% e detyrimeve në mënyrë që të mos krijohen borxhe të reja. Kjo është shifra më e lartë e borxheve që shteti ka për kthimin e TVSH-së, pas asaj që u akumulua në vitet 2005-2013, ku vlera e TVSH-së të parimbursuar arriti në 180 milionë dollarë.

Tv Klan


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono