140 vjet nga krijimi i parë i muzikës së kultivuar

14:59 | 22/07/201814:590

Kanë kaluar 140 vjet nga krijimi i parë i muzikës së kultivuar “Marshi i bashkimit” dedikuar Lidhjes  Shqiptare të Prizrenit. Kjo vepër e rëndësishme muzikore lidhet me emrin e kompozitorit shkodran Palok Kurti. Muzikologu dhe studiuesi Vaso Tole në një intervistë për ABC News thotë se ka ardhur koha që ky kompozim për formacion bande muzikore, të përshtatet për orkestër simfonike me qëllim që të interpretohet më shpesh sesa në raste përvjetoresh.  /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono