14 vjeçarja që u abuzua seksualisht dëshmon në gjykatë

19:30 | 09/02/201919:300

Prokuroria e Durrësit ka nisur një hetim për drejtoren dhe një pjesë të mësuesve të shkollës “Rilindja” në Kavajë. Në dëshminë para gjykatës së Durrësit, e mitura e abuzuar seksualisht nga bashkëmoshatarë të saj, ka deklaruar se ata kanë patur dijeni, ditë para denoncimit në polici.

Prokuroria e Durrësit ka nisur një hetim për drejtuesen dhe një pjese të stafit pedagogjik të shkollës “Rilindja” Kavajë. Të gjithë akuzohen për mos kallzim të abuzimit seksual të 14 vjeçares, nga nxënës të së njëjtës shkollë.

Vajza e mitur është pyetur për tre orë nga organi i akuzës. Në dëshminë e saj, vajza ka pohuar se stafi pedagogjik kishte dijeni rreth abuzimit ditë më parë, por nuk e kanë denoncuar në struktura të tjera shtetërore.

Edhe nga procesi i hetimeve ka rezultuar se institucioni arsimor ishte informuar pesë ditë para se vajza të kryente denoncimin, por nuk kishin vepruar.

Pa marrjes së dëshmisë së vajzës së mitur, me kërkesë të Prokurorisë, gjykata vendosi sigurimin e padisë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono