13 kandidatë për vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese

17:05 | 26/03/201917:050

Presidenca publikoi këtë të martë listën e kandidatëve, të cilët kanë aplikuar për vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese.

Bëhet fjalë për 13 aplikantë dhe ata janë Alban Brati, Arta Vorpsi, Avni Shehu, Elsa Toska, Fiona Papajorgji, Ilir Mustafaj, Irena Reso, Kestrin Katro, Klodian Rado, Kostandin Kazanxhi, Marsida Xhaferllari, Mimoza Qinami dhe Valbona Bala (Pajo)

Në njoftimin e presidencës thuhet se lista me aplikantët e mësipërm, së bashku me dokumentacionin e dorëzuar do të përcillen menjëherë pranë Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për verifikim dhe vlerësim sipas ligjit.

Kandidatët janë emra të njohur në sistemin gjyqësor dhe me një karrierë të pasur profesionale.

Gjykata Kushtetuese për momentin ka vetëm një anëtar. Ajo është Vitore Tusha, e cila qëndron me mandat të mbaruar. Ndërkohë 8 anëtarë të tjerë u shkarkuan nga Vettingu.

Kreu i saj, Bashkim Dedja u shkarkua nga Komisioni i Posaçëm i Apelimit. Katër anëtarë të tjerë Fatos Lulo, Altina Xhoxha, Fatmir Hoxha dhe Gani Dizdari u shkarkuan nga shkalla e parë e Vettingut, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Ndërsa, Sokol Berberi dhe Besnik Imeri dhanë dorëheqjen.

Në njoftimin e Presidencës thuhet gjithashtu se më 25 Maj, Gjykata Kushtetuese kalon në vakancë të plotë.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono