13 kandidatë për Inspektoriatin e Lartë të Drejtësisë

21:37 | 21/03/2019

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi bën publike emrat që kanë aplikuar për të qenë pjesë e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë. Janë 13 kandidatë, të cilët do të garojnë për të mbajtur detyrën e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë.

Në listë, mes shumë juristëve të njohur dhe me karrierë të gjatë në jurispriudencë vihet re dhe emri i ish-kryetares se Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Lefteri Lleshi.

Inspektoriati i Lartë i Drejtësisë duhej të kishte filluar punën që në Qershor të vitit 2017, por ka hasur në ngërçe të herëpashershme dhe shumë çështje kanë mbetur pa shqyrtuar për shkak të mungesës së këtij institucioni.

Mes çështjeve qe do te duhej te ishin shqyrtuar ishte dhe ankimimi i bërë ndaj 3 gjyqtarëve që hoqën vendimin e burgimit të përjetshëm për Dritan Dajtin, apo ankesat e opozitës për prokurorin e Përgjithshëm të Përkohshëm, zonjën Arta Marku.


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono