11 shtatori, Trump: Kush sulmon Amerikën do goditet ashpër!

19:30 | 11/09/201919:300

Me rastin e 18-vjetorit të sulmeve të 11 Shtatorit, presidenti Donald Trump ka paralajmëruar armiqtë e Shteteve të Bashkuara se do të përballen me një forcë të paparë më parë nëse i bëjnë keq Amerikës. Gjatë një fjalimi të mbajtur në Pentagon, Trump ka mbrojtur edhe vendimin e tij për të anuluar marrëveshjen e paqes me talebanët.

Në fjalimin e mbajtur të mërkurën në Pentagon, me rastin e 18-vjetorit të sulmeve të 11 shtatorit, presidenti Donald Trump paralajmëroi armiqtë e Shteteve të Bashkuara se do ta paguajnë shtrenjtë nëse sulmojnë Amerikën.

“Nëse armiqtë tanë kthehen, ne do të shkojmë kudo që ata ndodhen dhe do të përdorim forcën tonë si kurrë më parë. Ata as që e imagjinojnë dot se çfarë do t’u ndodhë nëse prekin Amerikën. Asnjë armik në tokë nuk mund të krahasohet me forcën e ushtrisë amerikane”, tha Trump.

Shefi i Shtëpisë së Bardhë sqaroi edhe përse anuloi marrëveshjen e paqes me talebanët. “I anulova bisedimet me ta kur mësova se kishin vrarë një ushtar amerikan nga Puerto Riko dhe 11 njerëz të tjerë të pafajshëm. Ata kujtuan se kështu do të tregonin forcën, por u treguan të dobët”, tha Trump para të pranishëmve, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara i kanë goditur armiqtë më fortë se kurrë më parë në 4 ditët e fundit.

Presidenti kujtoi edhe ditën e 18 viteve më parë. Ai tha se, sulmin e parë ndaj Kullave Binjake e kishte mësuar nga televizori, ndërsa të dytin e kishte parë direkt nga një ndërtesë në Manhatan.

“Isha atje kur pash avionin e dytë të përplasej me shpejtësi të lartë. Atëherë e kuptova se bota do të ndryshonte”, tha Trump, duke shtuar se sulmet e 11 shtatorit kanë lënë shenjën e tyre tek shpirti i çdo qytetari amerikan që përjetoi atë ditë të rëndë për Amerikën. Sulmet e 11 Shtatorit ndaj Kullave Binjake në Nju Jork, ndaj Pentagonit në Uashington dhe në Pensilvani u morën jetën mbi 3 mijë personave. /ABC News Albania 24/7

 

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono