103-vjetori i lindjes së Musine Kokalarit, e papërfshirë sa duhet në tekstet shkollore

15:49 | 10/02/202015:490

103 vite nga disidentja Musine Kokalari.  Mësuesit e letërsisë thonë se shkrimtarja nuk është e përfshirë në tekstet shkollore. Ndërkohë që nxënësit e shkollës 9-vjeçare që mban emrin e saj, festuan ditëlindjen e saj në  pavijonin e terrorit komunist,  të muzeut historik kombëtar i cili sapo ka hapur dyert  pas dëmeve nga tërmeti.

Megjithëse është shkrimtarja dhe disidentja e parë femër ndaj regjimit komunist, Musine Kokalari ende nuk është e përfshirë sa duhet në tekstet shkollore  edhe pse u premtua në kremtimet e 100 vjetorit të saj .

Këta  nxënës janë të pakt në numër  të cilët  kanë  fatin të njihen me figurën poliedrike të  “Musine Kokalari”, pasi studiojnë në shkollën që mban emrin e saj, e ku mësuesit e letërsisë janë  përqendruar në biseda  të lira dhe përvjetor ditëlindjesh tek intelektualja më kurajoze dhe ikonë e opozitës shqiptare antikomuniste Musine Kokalari.

Mësuesja e letërsisë thotë se ka ardhur koha që ajo të zë vendin e merituar në tekstet shkollore.

Në kuadër të 103-vjetorit të lindjes, nxënës të shkollës 9-vjeçare që mban emrin e saj, zhvilluan një vizitë në Muzeun Historik Kombëtar, në Pavijonin e Terrorit Komunist ku  panë nga afër  një dorëshkrim  dhe një foto të saj si artefaktet e vetme që muzeu posedon nga Musine Kokalari./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono