100 banorë të Malit të Bardhë në Kurbin flenë në kontenierë, askush nuk është kujtuar për ta

16:41 | 02/12/201916:410

Tërmetit nuk i kanë shpëtuar edhe 15 banesa me 100 banorë në Malin e Bardhë në Kurbin. Askush nuk është kujtuar për ta. Për pasojë ata kanë kthyer disa kontenierë në vendstrehim. Në këtë fshat tërmeti ka dëmtuar edhe infrastrukturën rrugore si dhe ujësjellësin.

Vendstrehimi i ri i dhjetëra banorëve të Malit të Bardhë në Kurbin janë kontenierët. Banorët thonë se kanë kaluar 7 ditë dhe netë jashtë.

Ndër të tjera ata tregojnë se nga institucionet nuk kanë marrë asnjë ndihmë.

Veç banesave, tërmeti ka dëmtuar infrastrukturën rrugore dhe ujësjellësin e fshatit.

Banorët në këtë fillim dimri kërkojnë zgjidhje të menjëhershme të problematikës së strehimit pasi dhe shëndeti i tyre është në rrezik./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono